Bioaktivni sastojci, općenito, su prema stručnim definicijama sastojci majčinog mlijeka ili zamjene za njega, kao i bilo koje druge hrane koja utječe na biološke proces, a imaju utjecaj na funkcioniranje i stanje organizma te na kraju značajno utječu na zdravlje i razvoj tijela, funkciju ili stanje i na kraju zdravlje. Bioaktivni sastojci dugo su zanemarivani jer ih većina, osim prebiotika, dolazi u vrlo malim količinama. Njihov broj u majčnom mlijeku je ogroman – samo prebiotika je do sada identificirano oko 200 vrsta, a ostalih bioaktivnih komponeti je dosada proučavano također oko 200. Još brojnije su njihove uloge u funkcijama i razvoju organizma.
Bioaktivne sastojke možemo jednostavno opisati kao sve sastojke koji u određenoj mjeri utječu na procese u organizmu kao što su npr. imunološki odgovor na infekciju ili sazrijevanje i razvoj određenih organskih sustava.
Prepoznavanje, mjerenje i detekcija i mogućnosti njihove detekcije. Razvojem i pojednostavljenjem analitičkih metoda otvorila se prava revolucija u istraživanju pojedinih bioaktivnih komponenta i definiranju njihova utjecaja na zdravlje i razvoj.
Za prepoznavanje pojedinih komponeti najzaslužniji su veliki istraživački instituti koji proučavaju majčino mlijeko, a kojih je samo nekoliko u svijetu i oni u dio industrije koja proizvodi zamjene i nadopune majčinom mlijeku.
Uza sve napore istraživačkih instituta za bioaktivne sastojke još uvijek nema potpune zamjene i stoga je majčino mlijeko nezamjenjiva i najbolja hrana za dojenčad.
Moramo ponovo naglasiti da se još i danas u stručnim krugovima i kod roditelja često zanemaruje i minimalizira njihov utjecaj u odnosu na osnovne hranjive tvari ugljikohidrate, masti i proteine te vitamine i minerale. Najčešći razlozi tome su nestrpljivost i traženje vidljivih rezultata primjene nečeg odmah i kod liječnika i kod roditelja.
Bioaktivni sastojci u ljudskom mlijeko dolaze iz više izvora:
- neki se proizvode u majčinim stanicama koje proizvode mlijeko
- neke proizvode stanice – probiotici koje su unutar samog mlijeka
- drugi uzimaju iz majčinog krvnog seruma i prenose preko epitela mliječnih kanalića,
- neke dolaze transportom posredovanim receptorima iz različitih stanica i međustaničnog prostora
Mliječne kapljice u mlijeku nose sa sobom također brojne membranske bjelančevine vezane na lipide. Zajedno ove metode proizvode raznolikost bioaktivnih komponentI u ljudskom mlijeku. Bioaktivne komponente su po kemijskom sastavu izuzetno raznolike i predstavnici su svih vrsta organskih spojeva od jednostavnih ugljikohidrata bjelančevina i masti do najsloženijih organskih molekula.
Utjecaj bioaktivnih sastojaka je izuzetno širok. Oni dugoročnim prisiustvom značajno utječu na sve procese zdravlja, rasta i razvoja djeteta.
Najznačajniji učinci bioaktivnih sastojaka majčinog mlijeka su:
- Hrana za crijevnu mikrofloru najznačajniji su na njen uravnotežen razvoj
- Pomažu kod infekcija
- Poboljšavaju imunološki odgovor sluznice crijeva
- Moduliraju razvoj živčanog sustava i osjetila
- Utječu na procese probave i apsorpcije hranjivh sastojaka
- Utječu na procese dijeljenja i sazrijevanja stanica
Najvažnija grupa mikronutrijenata koji nadomještaju bioaktivne sastojke majčinog mlijeka su:
- Prebiotici (HMO) postbiotici i probioticiprebiotici u ovom slučaju najviše HMO – oligosaharidi majčinog mlijeka
- Različiti faktori rasta – moduliraju sazrijevanje i dijeljenje stanica
- Hormoni regulacije metabolizma i rasta među kojima je najvažniji adiponektin multifunkcionalni hormon koji aktivno regulira metabolizam i suzbija upale. A važniji su još leptin, rezilin i grelin koji imaju ulogu u rastu,metabolizmu i mehanizmina gladi i sitosti
- Hormoni regulacije rasta i razvoja somatostatin i kalcitonin koji utječu na brzinu razvoja stanica
- Citokini i kemokini molekule koje reguliraju međustaničnu komunikaciju
- Imunoglobulini kao bjelančevine imunološkog sustava pomažu kod infekcija
- Taurin ima ulogu u razvoju mozga, vida i metaboliznu masti
- Kolin pomaže u izgradnji stanične membane i igra ulogu u staničnoj komunikaciji
- Inozitol pomaže razvoj stanica mozga, pluća i metabolizam masti
- Nukleotidi igraju ulogu kod umnožavanja genetskog matrjala, podržavaju funkciju imunološkog i probaavnog sustava
- L-karnitin utječe na procese iskorištavanja masnoća
Povremeno ćemo slati obavijesti o novostima s portala, korisnim savjetima i pogodnostima. Budite među prvima koji će to saznati!