U ovom mjesecu vidimo da su začini malo došli na red, no i dalje nema soli na jelovniku. Sol nije preporučljiva za dojenčad i bebe do godine dana jer se smatra da dovoljne količine soli dobiju kroz majčino mlijeko ili dojenački mliječni pripravak. Višak soli uzrokuje mineralnu neravnotežu u tijelu jer natrij iz sol remeti ravnotežu kalija i kalcija koji su nužni za dobar razvoj i rast beba i djece. Stoga je preporučljivo sol u prehranu uvesti tek nakon prve godine djetetova života.
Ovaj mjesec na popisu možete vidjeti i neke orašaste plodove poput lješnjaka na koje je jako puno ljudi alergično, ako je netko u vašoj užoj obitelji alergičan na lješnjake, pripazite s uvođenjem i taj dan ne uvoditi niti jednu novu namirnicu kako bi vidjeli moguću alergijsku reakciju.
Osim lješnjaka, u stupcu Bjelančevina možete vidjeti i tunu. Tuna je odlična namirnica, bogata vitaminom B, proteinima, mineralima i omega-3 masnim kiselinama koje pozitivno djeluju na razvitak mozga. Kod tune je bitno napomenuti da izbjegavate djetetu dati onu iz konzerve jer sadrži visoke udjele žive koja može utjecati na živčani sustav djece. Kao i kod kupovine ostalih riba, pripazite da su iz kontroliranih uzgoja i pri hranjenju jako pripazite na kosti. Što se tiče kakaa koji je na popisu – odnosi se na pravi (gorki) kakao, ne onaj kakao napitak s velikom količinom šećera od raznih proizvođača.
U ovom periodu, djetetu je dovoljno 5 – 6 obroka na dan, od kojih su 2 – 3 dojenje ili adaptirano mlijeko i 3 – 4 kašasta obroka.
Osim prehrane, u ovom mjesecu možete očekivati da će vaše dijete već samostalno i vrlo sigurno puzati, a i dizati se uz namještaj i činiti svoje prve, još uvijek nesigurne, korake.
Uvođenje dohrane
Ovaj tekst je dio grupe tekstova na istu temu. Proučite i ostale članke koje donosimo u nastavku:
Kalendar dohrane po mjesecima - kada uvesti dohranu
Uvođenje dohrane ili krute hrane kod dojenčadi majkama predstavlja veliki izazov i u mnoštvu informacija koje se mogu pronaći online ili pokupiti usmenom predajom mogu se pokrasti razne greške i nedoumice. Naš…
Uvođenje dohrane - 5. mjesec +
Prije svega, vrlo je bitno voditi se pravilima uvođenja dohrane kako bi za vas kao roditelje, a i za dijete to bilo jedno pozitivno iskustvo i kako bi prelazak s dojenja ili…
Uvođenje dohrane - 6. mjesec +
Ovo je već drugi mjesec da je djetetu uvedena dohrana, tj. kruta hrana i broj namirnica je počeo rasti, od ovog mnoštva namirnica ne mora se djetetu davati baš sve, ali se…
Uvođenje dohrane - 7. mjesec +
Ovo je period kada dijete, iako još najvjerojatnije nema zube, može „grickati“. Pomicanjem čeljusti gore dolje i to se zove glasno žvakanje ili mljackanje. Kao i u prijašnjim mjesecima, dobro je krenuti…
Uvođenje dohrane – 8. mjesec +
Probiotici su odlični za djecu, kao i za odrasle tijekom cijelog života jer olakšavaju probavu, podižu imunitet, smanjuju upalne procese i unose dobre bakterije u tijelo, zato se probiotici preporučuju kod antibiotske…
Uvođenje dohrane – 9. mjesec +
Ovo je razdoblje kada vaše dijete ulazi u novu fazu i sada se već javljaju bolje kretnje jezika pri hranjenju, zagriz postaje kontroliraniji i hranjenje postaje lakše. U ovom razdoblju djeca već…
Uvođenje dohrane – 10. mjesec +
Ovo je napomena za sve mjesece, ne samo za ovaj – unos tekućine je nužan. Nudite djetetu tekućinu tijekom cijelog dana i poslije obroka, ali ne uz obrok ili prije jer ga…
Uvođenje dohrane – 11. mjesec+
U ovom mjesecu vidimo da su začini malo došli na red, no i dalje nema soli na jelovniku. Sol nije preporučljiva za dojenčad i bebe do godine dana jer se smatra da…
Uvođenje dohrane – 12. mjesec +
Ovo je period kada se uvodi bjelanjak kako bi se ustvrdilo je li dijete alergično ili ne jer su bjelanjak (kao i žumanjak) vrlo bitan faktor u dječjoj prehrani jer su jedan…
Povremeno ćemo slati obavijesti o novostima s portala, korisnim savjetima i pogodnostima. Budite među prvima koji će to saznati!