Uvođenje dohrane – 5. mjesec +

Kašice i povrće za 5. mjesec

Prije svega, vrlo je bitno voditi se pravilima uvođenja dohrane kako bi za vas kao roditelje, a i za dijete to bilo jedno pozitivno iskustvo i kako bi prelazak s dojenja ili bočice na tzv. krutu hranu protekao bez komplikacija.

  1. Kod uvođenja novih namirnica, bitno je da čekate barem 3 dana između svake nove namirnice kako bi vidjeli smeta li djetetu, tj. pokazuje li alergiju – pogotovo treba pripaziti na visoko alergene namirnice poput jagoda, jaja, orašastih plodova itd.
  2. Uvodite jednu po jednu namirnicu
  3. Ako je netko od roditelja,  braće i sestara alergičan na neku namirnicu, s tom namirnicom treba jako pripaziti jer bi se mogla pokazati alergijska reakcija
  4. Na početku djetetu dajte svega nekoliko žlica nove namirnice, polako to povećavajte kako bi do kraja prve godine dijete kroz cijeli dan već konzumiralo krutu hranu

Razdoblje oko petog mjeseca osim uvođenja dohrane donosi i još neke novosti i situacije u kojima će se vaše dijete pronaći prvi put. Počet će se ljuljati na trbuhu i tako će upoznavati svoje tijelo i mogućnosti koje mu nudi, počet će se oslanjati na dlanove kada leži na trbuhu, počet će razlikovati glasove, tj. boje glasa i izraze lica i ono njima najdraže, konačno će se početi igrati i hvatati najdražu igračku i stavljati je u usta.

Kako bi svim roditeljima bilo jasnije, ovo 5+ mjeseci ne znači da s dohranom treba početi prvi dan 5. mjeseca niti čekati početak 6. mjeseca – to znači da je dijete već spremno s 5 mjeseci za nove okuse i ako vidite da se dijete interesira za hranu koju vi jedete, ako otvara usta kada vi jedete, ako može samostalno sjediti i ako je savladalo hvat pincete, tj prihvatiti stvar između palca i kažiprsta – onda se smatra da je dijete spremno za uvođenje krute hrane. Kod nekih će to biti s pet mjeseci, a kod nekih sa 7 mjeseci.

Dijete će najvjerojatnije prije prihvatiti slatke okuse voća nego trpke okuse povrća, baš zato bi bilo pametno da se ne krene odmah s npr. slatkom bananom jer će mu se to toliko svidjeti da neće onda htjeti prihvatiti gorke ili kisele okuse povrća. Dijete će na početku pojesti svega nekoliko žlica, zato i je potrebno da mu se prve godine nikako ne ukida mlijeko.

Majčino mlijeko najbolji je odabir za svako dijete jer kroz njega dobiva sve potrebne hranjive tvari koji su mu potrebne za daljnji razvoj. Ono je sastavljeno od kombinacija hranjivih tvari koje potiču razvoj svake bebe i ono se mijenja kako bi se zadovoljile sve djetetove potrebe. Lako je probavljivo i odlično za dizanje i održavanje imuniteta. Ako ipak iz nekog razloga majka ne može dojiti, odlična je alternativa adaptirano mlijeko ili dojenački mliječni pripravak koji se proizvodi u vrlo strogim i kontroliranim uvjetima i po najstrožim kriterijima kako bi se zadovoljile prehrambene potrebe djeteta.

U ovom periodu, djetetu su dovoljni 6 – 7 obroka dnevno, od kojih su 6 dojenje ili adaptirano mlijeko i 1 kašasta hrana. (Na samom početku, nuditi djetetu samo po dvije, do tri žličice, ne cijeli obrok odmah.)

 


Uvođenje dohrane

Ovaj tekst je dio grupe tekstova na istu temu. Proučite i ostale članke koje donosimo u nastavku:

Kalendar dohrane po mjesecima - kada uvesti dohranu

Kalendar dohrane po mjesecima - kada uvesti dohranu

Uvođenje dohrane ili krute hrane kod dojenčadi majkama predstavlja veliki izazov i u mnoštvu informacija koje se mogu pronaći online ili pokupiti usmenom predajom mogu se pokrasti razne greške i nedoumice. Naš…

Pročitajte više...

Uvođenje dohrane - 5. mjesec +

Uvođenje dohrane - 5. mjesec +

Prije svega, vrlo je bitno voditi se pravilima uvođenja dohrane kako bi za vas kao roditelje, a i za dijete to bilo jedno pozitivno iskustvo i kako bi prelazak s dojenja ili…

Pročitajte više...

Uvođenje dohrane - 6. mjesec +

Uvođenje dohrane - 6. mjesec +

Ovo je već drugi mjesec da je djetetu uvedena dohrana, tj. kruta hrana i broj namirnica je počeo rasti, od ovog mnoštva namirnica ne mora se djetetu davati baš sve, ali se…

Pročitajte više...

Uvođenje dohrane - 7. mjesec +

Uvođenje dohrane - 7. mjesec +

Ovo je period kada dijete, iako još najvjerojatnije nema zube, može „grickati“. Pomicanjem čeljusti gore dolje i to se zove glasno žvakanje ili mljackanje. Kao i u prijašnjim mjesecima, dobro je krenuti…

Pročitajte više...

Uvođenje dohrane – 8. mjesec +

Uvođenje dohrane – 8. mjesec +

Probiotici su odlični za djecu, kao i za odrasle tijekom cijelog života jer olakšavaju probavu, podižu imunitet, smanjuju upalne procese i unose dobre bakterije u tijelo, zato se probiotici preporučuju kod antibiotske…

Pročitajte više...

Uvođenje dohrane – 9. mjesec +

Uvođenje dohrane – 9. mjesec +

Ovo je razdoblje kada vaše dijete ulazi u novu fazu i sada se već javljaju bolje kretnje jezika pri hranjenju, zagriz postaje kontroliraniji i hranjenje postaje lakše. U ovom razdoblju djeca već…

Pročitajte više...

Uvođenje dohrane – 10. mjesec +

Uvođenje dohrane – 10. mjesec +

Ovo je napomena za sve mjesece, ne samo za ovaj – unos tekućine je nužan. Nudite djetetu tekućinu tijekom cijelog dana i poslije obroka, ali ne uz obrok ili prije jer ga…

Pročitajte više...

Uvođenje dohrane – 11. mjesec+

Uvođenje dohrane – 11. mjesec+

U ovom mjesecu vidimo da su začini malo došli na red, no i dalje nema soli na jelovniku. Sol nije preporučljiva za dojenčad i bebe do godine dana jer se smatra da…

Pročitajte više...

Uvođenje dohrane – 12. mjesec +

Uvođenje dohrane – 12. mjesec +

Ovo je period kada se uvodi bjelanjak kako bi se ustvrdilo je li dijete alergično ili ne jer su bjelanjak (kao i žumanjak) vrlo bitan faktor u dječjoj prehrani jer su jedan…

Pročitajte više...

Povremeno ćemo slati obavijesti o novostima s portala, korisnim savjetima i pogodnostima. Budite među prvima koji će to saznati!