Probiotici su odlični za djecu, kao i za odrasle tijekom cijelog života jer olakšavaju probavu, podižu imunitet, smanjuju upalne procese i unose dobre bakterije u tijelo, zato se probiotici preporučuju kod antibiotske terapije.
Bifidobacterium animalis subsp. lactis bakterija je uobičajeno prisutna u sastavu mikrobiote probavnog sustava dojenčadi, posebno u one hranjene majčinim mlijekom. Smatra se da je velik broj bakterija Bifidobacterium vrste u dojenčadi hranjene majčinim mlijekom zaslužan za povećanu otpornost prema uzročnicima infekcija u probavnom sustavu.
Najvažniji klinički dokazani (probiotički) učinci soja Bifidobacterium BB-12:
- Fiziološki aktivan u probavnom sustavu
- Olakšava probavu laktoze
- Jača imunitet dojenčadi i djece
- Povećava broj korisnih bakterija u probavnom sustavu
- Sprečava dijareju u dojenčadi i djece izazvanu bakterijama, virusima ili antibiotskom terapijom
- Smiruje upalne i alergijske reakcije u dojenčadi i djece
- Sprečava konstipaciju
Ovdje također na popisu imamo i ribu koja se do sada nije pojavljivala i koja je bogata bjelančevinama, jodom i omega -3 masnim kiselinama koji su poželjni za bebin razvoj. Treba paziti od kuda se riba nabavlja i sam njezin način pripreme kao i konzumacija – jako paziti na kosti.
Osim prehrane, vaše će dijete u ovom periodu već savladati dizanje na koljena i ljuljuškanje naprijed, natrag dok su mu dlanovi na koje se oslanja otvoreni. Pri sjedenju će biti još stabilnije što će i pri hranjenju dobro doći.
U ovom periodu djetetu je dovoljno 6-7 obroka na dan, od kojih su 3-4 dojenje ili adaptirano mlijeko i 3-4 kašasta/kruta obroka.
Uvođenje dohrane
Ovaj tekst je dio grupe tekstova na istu temu. Proučite i ostale članke koje donosimo u nastavku:
Kalendar dohrane po mjesecima - kada uvesti dohranu
Uvođenje dohrane ili krute hrane kod dojenčadi majkama predstavlja veliki izazov i u mnoštvu informacija koje se mogu pronaći online ili pokupiti usmenom predajom mogu se pokrasti razne greške i nedoumice. Naš…
Uvođenje dohrane - 5. mjesec +
Prije svega, vrlo je bitno voditi se pravilima uvođenja dohrane kako bi za vas kao roditelje, a i za dijete to bilo jedno pozitivno iskustvo i kako bi prelazak s dojenja ili…
Uvođenje dohrane - 6. mjesec +
Ovo je već drugi mjesec da je djetetu uvedena dohrana, tj. kruta hrana i broj namirnica je počeo rasti, od ovog mnoštva namirnica ne mora se djetetu davati baš sve, ali se…
Uvođenje dohrane - 7. mjesec +
Ovo je period kada dijete, iako još najvjerojatnije nema zube, može „grickati“. Pomicanjem čeljusti gore dolje i to se zove glasno žvakanje ili mljackanje. Kao i u prijašnjim mjesecima, dobro je krenuti…
Uvođenje dohrane – 8. mjesec +
Probiotici su odlični za djecu, kao i za odrasle tijekom cijelog života jer olakšavaju probavu, podižu imunitet, smanjuju upalne procese i unose dobre bakterije u tijelo, zato se probiotici preporučuju kod antibiotske…
Uvođenje dohrane – 9. mjesec +
Ovo je razdoblje kada vaše dijete ulazi u novu fazu i sada se već javljaju bolje kretnje jezika pri hranjenju, zagriz postaje kontroliraniji i hranjenje postaje lakše. U ovom razdoblju djeca već…
Uvođenje dohrane – 10. mjesec +
Ovo je napomena za sve mjesece, ne samo za ovaj – unos tekućine je nužan. Nudite djetetu tekućinu tijekom cijelog dana i poslije obroka, ali ne uz obrok ili prije jer ga…
Uvođenje dohrane – 11. mjesec+
U ovom mjesecu vidimo da su začini malo došli na red, no i dalje nema soli na jelovniku. Sol nije preporučljiva za dojenčad i bebe do godine dana jer se smatra da…
Uvođenje dohrane – 12. mjesec +
Ovo je period kada se uvodi bjelanjak kako bi se ustvrdilo je li dijete alergično ili ne jer su bjelanjak (kao i žumanjak) vrlo bitan faktor u dječjoj prehrani jer su jedan…
Povremeno ćemo slati obavijesti o novostima s portala, korisnim savjetima i pogodnostima. Budite među prvima koji će to saznati!